Zajęcia zapewniają bliski, żywy kontakt z eksponatami muzealnymi i w ciekawy i kreatywny sposób wprowadzają uczestników w świat trudnych pojęć z najróżniejszych dziedzin humanistyki, w nawiązaniu do współczesnego języka sztuki. Prowadzone zajęcia wpisują się treści programowe z przedmiotów takich jak : historia, wiedza o sztuce, muzyka, język polski i plastyka. Warsztaty umożliwiają wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce, prowokując uczestników do zajęcia aktywnej postawy wobec proponowanych treści. Realizacja proponowanych zadań stwarza ponadto możliwość samodzielnego poszukiwania wiedzy, własnej interpretacji i auto-ekspresji, pobudza wyobraźnię twórczą oraz uczy kontaktu z rówieśnikami.
Proponowane tematy:
1. MODA NA PRZESTRZENI WIEKÓW
W trakcie warsztatów uczestnicy mają okazję przeanalizować stroje od czasów prehistorii po czasy obecne, dowiedzieć się jakie funkcje pełniła odzież czy też z jakich materiałów ją wykonywano. Dodatkowo poznają historię igły i maszyny do szycia.
Część praktyczna zajęć obejmuje stworzenie własnego stroju inspirowanego "grafiką z muzealnej szafy" z biodegradowalnych materiałów oraz uszycie bucika metodą zbliżoną do średniowiecznej.
CENA WARSZTATU: 4 ZŁ
2. KOLORY W MILITARII
Celem warsztatów jest zapoznanie ich uczestników ze znaczeniem koloru w kulturze i w dziedzinie wojskowości. Poznanie symboliki barw i zasad ich kodowania umożliwia uczestnikom wykonanie abstrakcyjnych portretów z zastosowaniem metody szrafowania, czyli zastępowania koloru umownym graficznym symbolem.
Część praktyczna obejmuje ponadto wykonanie maskowania taktycznego twarzy w celu pozbawienia jej cech 3-wymiarowych, przy użyciu specjalnych farb maskujących.
CENA WARSZTATU: 4 ZŁ
3. DETEKTYW MUZEALNY
Celem warsztatów jest wspomaganie umiejętności samodzielnego zdobywania i analizowania wiedzy przy wykorzystaniu zgromadzonych zbiorów muzealnych.
Uczestnicy zajęć wykonują serię ściśle określonych zadań polegających m.in. na odnalezieniu na ekspozycji wybranego artefaktu, jego opisie, rysunku, wytłumaczenia użycia, itp. Zajęcia te w sposób nietuzinkowy pobudzają uczestników do podświadomego uczenia się, ćwicząc jednocześnie ich pamięć wzrokową i słuchową.
Najlepszy detektyw ma szansę zdobycia nagrody rzeczowej i tytułu "Detektywa Muzeum Regionalnego w Dębicy" !
CENA WARSZTATU : 2 ZŁ- Prosimy o potwierdzenie udziału w warsztatach z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.
- Czas jednego warsztatu waha się w granicach 1,5 - 2 godz. (w zależności od tematu i grupy wiekowej uczestników) a jego cena od stopnia wykorzystania koniecznych materiałów plastycznych.
- Warsztaty muzealne w Muzeum Regionalnym w Dębicy prowadzi pani Barbara Ciura.
Kontakt : tel. 014 683-74-28, Lokalizacja : ul.Ratuszowa 4, 39-200 Dębica e-mail : sekretariat@muzeumwdebicy.pl Godziny otwarcia w tygodniu : poniedziałek - NIECZYNNE, wtorek-piątek : 8:00 - 15:30