Za tych co za oceanem - apel do Dębiczan

Szanowni Państwo

            Minęło 120 lat od czasu, kiedy pierwsi imigranci z Galicji zeszli z okrętowych pokładów na ląd amerykański w Ellis Island, u wybrzeży Nowego Jorku, gdzie od 1892 r. przyjmowano poszukujących wolności i godnego życia przybyszów z Europy. Wśród emigrantów byli także mieszkańcy ziemi dębickiej, naszych wsi i miasteczek, którzy przybyli do Ameryki wierząc, że ocalą swe rodziny przed głodem i biedą. Tak było przez cały kolejny wiek, choć motywy, jakimi kierowali się wyjeżdżający za ocean z czasem się zmieniały. Mając  świadomość, że każde polskie serce niezależnie od miejsca i czasu, na zawsze i na wieki pozostaje cząstką narodu pragniemy, aby pozostało ono także w świadomości lokalnej jako część historii naszej małej ojczyzny.

 

Muzeum Regionalne w Dębicy przygotowuje wystawę "Za tych, co za oceanem". Chcąc upamiętnić mieszkańców ziemi dębickiej, ropczyckiej, pilzneńskiej, którzy na przestrzeni wieków wyprawiali się za "wielką wodę", pragniemy odnaleźć wszelkie ślady, jakie pozostawili po sobie, wyeksponować ich fotografie, pamiętniki, listy i pamiątki. Zgromadzenie tej spuścizny jest pracą żmudną, ale ma niezwykłą wartość. Chcemy w ten sposób choćby w namiastce scalić historię pokoleń, które trwale rozdzielił los, poprzez fotografię pomóc spotkać się tym, którzy nie widzieli się nigdy, choć płynie w nich ta sama krew.

 

Zwracamy się z gorącym apelem do Tych z Państwa, których przodkowie pochodzili  z naszej ziemi, z terenu przedwojennego powiatu dębickiego (wcześniej ropczyckiego i pilzneńskiego)  i wyjechali za ocean w XIX i 1 poł . XX w. do Ameryki Północnej lub Południowej; którzy byliby skłonni udostępnić nam skany starych zdjęć swoich rodzin z początków ich pobytu w Ameryce (a także później); skany dokumentów świadczących o ich losach; fotografie. Jeśli zechcą  Państwo, aby znalazły się na wystawie w Muzeum, wykonamy dobrej jakości fotokopie / skany udostępnionych materiałów.Jeśli byłaby wola z Państwa strony, z radością przyjmiemy na tę czasową ekspozycję  (5 miesięcy), bądź na stałe jako muzealia  także oryginalne fotografie, przedmioty, sprzęty dawnych dębiczan zza oceanu. Zasady udostępnienia skonsultujemy z Państwem po bezpośrednim kontakcie mailowym bądź telefonicznym. Z uwagi na zbliżający się termin wystawy prosimy uprzejmie  o możliwie wczesny kontakt.

Będziemy szczęśliwi radością zwiedzających nasze Muzeum, gdy odnajdą choćby fragment , drobny akcent rodzinnej historii, a Państwu wdzięczni za pamięć i wrażliwość historyczną. Dla wszystkich z Państwa, którzy zechcą zapisać swój udział w tworzeniu wystawy, przygotujemy szczególne  zaproszenie na jej otwarcie, a tym z Państwa, którzy zechcą podzielić się "skarbem"  rodzinnej historii, przygotujemy miejsce w Honorowej Księdze Darczyńców.

Prosimy kontaktować się z nami na adres:

sekretariat@muzeumwdebicy.pl

Muzeum Regionalne w Dębicy

ul. Ratuszowa 4

39?200 Dębica

woj. podkarpackie

tel./fax (w Polsce) 14 683 74 28

  Zapraszamy na naszą stronę:  muzeumwdebicy.pl