Warsztaty muzealne - Średniowieczna pracownia mody

15.12.2009 r. w Muzeum Regionalnym odbyły się warsztaty plastyczne, w których udział wzięli uczniowie Zespołu szkół w Jodłowej.

1

Tym razem tematem była analiza stroju począwszy od ludzi z czasów prehistorii po czasy średniowieczne. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie funkcje pełniła odzież oraz jak najnowsze odkrycia zmieniają poglądy na wykorzystywane w najdawniejszych czasach materiały. Prawdopodobnie umiejętność przetwarzania włókien lnu znana była już 35 tysięcy lat temu, o czym świadczą odkrycia w Jaskini Dzudzuana w Gruzji.

Dotychczas łączono tkactwo jako wynalazek z momentem upowszechnienia się rolnictwa. Umiejętność tą mogli znać już jednak prahistoryczni łowcy. Na ziemiach polskich najstarsze dowody na wytwarzanie płótna pochodzą z okresu neolitu (odciski na ceramice). W muzeum można oglądać rekonstrukcję pierwotnego, pionowego krosna tkackiego.

Uczestnicy dowiedzieli się również, ile lat ma igła i z czego była pierwotnie wytwarzana i jak stare są buty oraz z jakich zaskakujących materiałów je wykonywano.

Zadaniem dzieci była kreacja własnych strojów inspirowanych naturalnymi materiałami i ograniczonymi środkami technicznymi. Powstały zaskakujące stroje, w których wpływy mody ludzi pierwotnych mieszają się ze stylistyką średniowiecznych rycerzy i dam.

Oglądnij galerię