Ślady Dębiczan w zbrodni katyńskiej

(09.04.2010 - 24.06.2010)

Wystawa otwarta 09.04.2010 r. w Muzeum Regionalnym wpisuje się w akcenty rocznicowe związane z upamiętnieniem 70. rocznicy zbrodni katyńskiej z 1940 roku obchodzone w całym kraju. Na ekspozycję składa się około 200 archiwalnych zdjęć, pamiątek i dokumentów, w tym poruszające reportaże z prac przy ekshumacji zwłok, jak i wiele prywatnych materiałów przekazanych przez rodziny ofiar. Wystawie towarzyszy również multimedialna prezentacja.

2

Istotnym wątkiem w wystawie było przybliżenie postaci, które z Dębicy pochodziły lub były z miastem związane zawodowo, a zamordowane zostały w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje. Cenne fotografie, pamiątki, listy i dokumenty udostępnili krewni ofiar. Dzięki temu odbiorcy zostaje przekazana nie tylko historia w skali makro, wraz z metodycznym usystematyzowaniem ciągu wydarzeń, ale i pojedyncze historie konkretnych ludzi.

3

Otwarcie wystawy poprzedziła uroczystość posadzenia na Skwerze Mikołajkowów, kolejnych 16 "Dębów Pamięci" oraz wmurowania tablic upamiętniających zgładzonych przez reżim stalinowski oficerów Wojska Polskiego i pracowników Policji Państwowej. Zarówno akcja jak i wystawa zrealizowane zostały w ramach ogólnopolskiego programu: "Katyń - ocalić od zapomnienia".

Obejrzyj  galerię