Polskie Państwo podziemne przeciw broni v

 (od 8.01.2010 do 7.03.2010)

8 stycznia 2010 roku w Muzeum Regionalnym odbyło się otwarcie wystawy: "Polskie Państwo Podziemne przeciw broni V". Mottem wystawy są słowa: "Oni celowali wKosmos, lecz trafiali w Londyn".

1

Wystawa wiąże się z 70-tą rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego - fenomenu na skalę światową, które walczące w czasach niemieckiej okupacji spełniło te swój sojuszniczy obowiązek na froncie zmagań z niemiecką bronią nowej generacji. Po raz pierwszy była prezentowana [w mniejszym zakresie] przez Muzeum AK w Pałacu Sztuki w Krakowie. Obecna ekspozycja jest jej drugą, poszerzoną wersją. Pomysłodawcą wystawy był dębiczanin, weteran AK, p. Kazimierz Kemmer ps. "Halny", zaś jej twórcami: p. dyr. Tadeusz Żaba z Muzeum AK w Krakowie [kurator wystawy] i p. dr Krzysztof Wielgus w Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki.

Ekspozycja przybliża postać zarówno niemieckiego konstruktora Wernhera von Brauna, jak i polskich inżynierów rozpracowujących broń V, np. Antoniego Kocjana. Pokazuje ona realia produkcji broni, schematy konstrukcyjne, zdjęcia lotnicze bazy doświadczalnej w Pennemunde, plany poligonu w Bliźnie oraz zdjęcia stanowisk startowych. Drobiazgowe opracowanie technologiczne splata się z historiami ludzi pracujących przy rozpoznaniu V1 i V2. Zmagania z ówcześnie najnowocześniejszą technologią wojenną, było swoistą "bitwą o wiedzę". Dzieje tych ludzi, ich raporty, setki rysunków demaskujących tą broń nowej generacji są dowodem ich zwycięstwa. Żołnierze AK spełnili swoją powinność. Nie jest to historia niemieckiej myśli technologicznej, lecz wyścigu między niemieckimi wynalazcami, a polskim i alianckim wywiadem.

Największe wrażenie robi 14,5 metrowy model rakiety w skali 1:1, z oryginalną turbopompą i zbiornikiem na sprężone powietrze. Instalacja przestrzenna wykonana została wg. projektu mgr. inż. arch. Wojciecha Rymsza - Mazura.

1

Na wystawie zobaczyć można ponadto setki oryginalnych części, pozostałych po wybuchu, zebranych w kilku częściach kraju.

Ciekawym uzupełnieniem są eksponaty i zdjęcia rzeczy codziennego użytku, wykonanych przez mieszkańców Podlasia ze szczątków rakiet. Otwarciu towarzyszyła też obszerna prezentacja projektu badawczego związanego z Podlasiem, przygotowana przez p. Sławomira Kordaczuka, zastępcę dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Bardzo ciekawy wykład spotkał się z wielkim zainteresowaniem osób biorących udział wwernisażu. Po wykładzie wywiązała się rzeczowa dyskusja.

Obecny kształt wystawy powstał dzięki współpracy: Muzeum Armii Krajowej im. gen Emila Fieldorfa - Nila w Krakowie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Nadleśnictwa w Tuszymie i Muzeum Regionalnego w Dębicy.