"Początki cop na ziemi Dębickiej"

04 kwietnia 2008 roku w Muzeum Regionalnym w Dębicy miało miejsce otwarcie wystawy "Początki COP na Ziemi Dębickiej". Wystawa ta jednocześnie zamyka ogólnopolskie obchody 70 rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego.

COP był budowany w latach 1936-1939 w widłach Wisły i Sanu. Był największym przedsięwzięciem ekonomicznym II Rzeczpospolitej i wielkim, ogólnopolskim planem inwestycyjnym. Jego lokalizacja na tych terenach zmieniła diametralnie charakter miejscowości, w których powstawały kolejne ośrodki, czyniąc przemysł głównym czynnikiem ich rozwoju.

Fotografie prezentowane na wystawie przybliżają gospodarczy obraz miasta i regionu pod koniec lat 30-tych. Zobaczyć możemy trzy rodzaje opon z 1939 roku oraz zdjęcia upamiętniające produkcję pierwszej opony, budowę powstających zakładów czy wizytę wicepremiera i ministra skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego w dębickiej Fabryce Gum Jezdnych.

Interesującym dopełnieniem jest prezentowany fragment przedwojennej kroniki filmowej czy kopia Tygodnika Centralnego Okręgu Przemysłowego, w którym to Dębica, na pierwszej stronie wymieniana jest jako "Najciekawszy Ośrodek COP". Lokalizację poszczególnych zakładów na terenie miasta i okolic uatrakcyjnia z pewnością przygotowana olbrzymia, interaktywna mapa. Ciekawostką i szczególnym akcentem wystawy jest przywołanie wyglądu gabinetu Wacława Brzezińskiego, ówczesnego pierwszego dyrektora Fabryki Gum Jezdnych w Dębicy. Całość, odtworzona wiernie w stylu Art Deco, doskonale oddaje klimat epoki.

Wystawę można oglądać do 11 maja 2008 roku.