Otwarcie ekspozycji historyczno-dydaktycznej przy Górze Śmierci europejskiego centrum pamięci i pojednania

26 kwietnia 2012 roku

Dnia 26 kwietnia podczas dorocznych uroczystości na Górze Śmierci nad którymi patronat honorowy objął Prezydent RP pan Bronisław Komorowski miały miejsce dwa historyczne wydarzenia.

Modlitwa ekumeniczna

Modlitwa ekumeniczna

Po raz pierwszy w dziejach tego miejsca odmówiono modlitwę ekumeniczną.

Odbyła się także uroczystość otwarcia Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci ukazującej historię obozów pracy przymusowej w Pustkowie oraz poligonu Waffen-SS Truppenubungsplatz Heidelager.

Przecięcie wstęgi

Przecięcie wstęgi

]Kompleks ten będący wspólnym projektem Gminy Ostrów i Gminy Dębica wchodzi w skład Parku Historycznego Blizna-Pustków : Droga Pamięci i Pojednania. W jego powstaniu od 2008 roku czynnie było zaangażowane Muzeum Regionalne w Dębicy. Ostatecznie do nowej placówki zostało przekazane w depozyt 937 eksponatów z muzealnych zbiorów.

Ekspozycja

Ekspozycja

Do zwiedzania zostały udostępnione dwa budynki ukazujące historię poligonu Heidelager, jak i obozów pracy przymusowej, które w latach 1940-1944 służyły do jego obsługi. Obydwa baraki: poligonowy i obozowy łączy symboliczna Ściana Narodów na której umieszczono nazwy 21 narodów, których losy zostały związane z tym historycznym miejscem.

Ściana Narodów

Ściana Narodów

Pracownikiem Muzeum Regionalnego w Dębicy oddelegowanym do stworzenia ekspozycji, prowadzenia działalności merytorycznej i opieki nad przekazanymi zbiorami jest pani Justyna Dąbrowska.

Delegacja Muzeum Regionalnego

Delegacja Muzeum Regionalnego

W uroczystościach wzięła udział delegacja Muzeum Regionalnego w Dębicy w składzie: Elżbieta Broniec, Jacek Dymitrowski, Aneta Urbanek i Jan Żurek.