18 maja 2018 roku Dębicką Noc Muzeów rozpoczęła drużyna wojów „Czarny Sokół”, której członkowie zapoznawali zebranych, zarówno dzieci, jak i ich opiekunów, z technikami walki w okresie średniowiecznym oraz zasadami życia codziennego. Zajęcia, doskonale przeprowadzone, wzbudziły wielkie zainteresowanie. Podczas Nocy Muzeów dzieci zapoznały się z techniką i zasadami pracy archeologa. Po przełamaniu nieśmiałości z zapałem wcielili się w role młodych odkrywców pracując pod bacznym okiem pani Moniki Bober, znanej podkarpackiej archeolog. Muzeum dziękuje pani Monice za cierpliwość i opiekę nad milusińskimi.
W tym roku Muzeum Regionalne w Dębicy obchodzi 15-tą rocznicę swojego założenia. Z tej okazji wydaliśmy znaczek filatelistyczny oraz kartę pocztową wraz z pamiątkowym stemplem. Chcielibyśmy przy tej okazji podziękować panu Edwardowi Madejskiemu, prezesowi dębickiego Koła Filatelistycznego, za udzieloną pomoc w tej materii. Przy okazji wydaliśmy i zaprezentowaliśmy pamiątkowy znaczek turystyczny. Mamy nadzieję, że spełniliśmy oczekiwania licznych kolekcjonerów. Podczas Nocy Muzeów dostępne było zarówno zwiedzanie wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Liczne osoby miały zatem okazję zwiedzić bezpłatnie sale muzealne, zabytkowe obiekty militarne, jak i instalacje zewnętrzne zaprojektowane przez pana Ryszarda Paprockiego. Wraz z nastawaniem nocy stawały się one coraz bardziej atrakcyjne.
Dziękujemy Akademii Małego Strażaka z Brzeźnicy, zdobywcom tegorocznej ogólnopolskiej nagrody FLORIANA za przybycie i udział w naszej zabawie. Podczas całej zabawy mieszkańcy Dębicy mieli okazję złożenia swoich podpisów pod kopią aktu lokacyjnego miasta w 660-tą rocznicę jego założenia.
Najważniejszym momentem Dębickiej Nocy Muzeów i obchodów 15-tej rocznicy otwarcia Muzeum Regionalnego w Dębicy był wernisaż znakomitego artysty, pana Ryszarda Ryha Paprockiego. Sala Starego Kina nie była w stanie pomieścić wszystkich chętnych, którzy bezpośrednio chcieli wysłuchać słów Mistrza. Dlatego też po wstępnych objaśnieniach Artysta sam oprowadził słuchaczy po swojej wystawie udzielając wyczerpujących wyjaśnień. Równocześnie w sali kinowej był prezentowany film ukazujący proces rzeźbienia naturalnej wielkości lwa w marmurze z Carrary. Wernisaż uświetnił znakomity wiolonczelista pan Andrzej Andy Grabowski dając popisowy koncert.
Wyniki losowania
Podczas Dębickiej Nocy Muzeów zwiedzający mogli pobierać bezpłatne numerowane bilety, które następnie brały udział w losowaniu okolicznościowych nagród. Wydano 1095 numerowanych biletów.
Podajemy wylosowane numery:
0113
0249
0367
0457
0876
Gratulujemy zwycięzcom!!!
Po odbiór nagród zapraszamy od dnia 22 maja do 30 maja w godzinach pracy Muzeum Regionalnego. Jako dowód wygranej prosimy przynieść z sobą wylosowany bilet z właściwym numerem.