Drugi numer rocznika wydawanego przez Muzeum Regionalne w Dębicy od kilku dni dostępny jest już w sprzedaży. Numer 2 za rok 2017 poświęcony jest 75 rocznicy zagłady dębickiego getta, tragicznego wydarzenia, które na zawsze wpisało się w historię naszego miasta.
Jednym za założeń tego wydawnictwa, odróżniającym go od większości roczników wydawanych przez muzea i wszelkie stowarzyszenia, jest to, że każdy numer ma charakter tematyczny. Oprócz losów dębickich Izraelitów w numerze tym będziemy mogli zapoznać się z dziejami ich pobratymców z sąsiednich Ropczyc. Jak zawsze numer zawiera biografie osób, które znacząco wpływały na rozwój duchowy, kulturalny, polityczny i ekonomiczny naszej Małej Ojczyzny. Właśnie te, oraz inne prace związane z dziejami i tradycjami naszego regionu, a będące autorstwa młodych pracowników naszej placówki chcemy zaprezentować w tym numerze rocznika.
W tym tomie rocznika można przeczytać
Artykuły:
Jacek Dymitrowski "Byli ale już ich nie ma"
dr Grażyna Woźny "Żydzi na Ziemi Ropczyckiej. Zarys problematyki"
Agnieszka Weryńska-Przyboś "Drewniane budownictwo mieszkalne ziemi dębickiej"
Artur Getler "Droga do polskiej szachownicy wiodła spod skrzydeł habsburskiego orła"
Biografie:
s. dr Agnieszka Skrzypek SBDNP "KsiądzTeofil Dec"
Józef Pluta "Michał Jedynak"
ks. Sebastian Musiał "Henryk Stubenvoll"
Edward Wodzień "Dr Marian Morawczyński"
Ponadto numer zawiera recenzje i kalendarium.
Rocznik jest do nabycia w siedzibie Muzeum Regionalnego w Dębicy. Informacje o dostępności i cenie można sprawdzić tutaj.